Hydrofor domowy – czym jest i jak działa?

W każdym domu powinno być źródło bieżącej wody. Jeśli nie możesz podłączyć się do sieci wodociągowej, będziesz potrzebować własnych studni i hydroforów. To urządzenie pomaga pompować wodę z tego źródła i dostarczać ją do domu.

Hydrofor domowy odgrywa dużą rolę w regulacji ciśnienia wody

Hydrofor odpowiada za to, aby woda pobierana ze studni wpływała do kranu pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli chodzi o samo nazewnictwo, to warto zaznaczyć, że sam hydrofor domowy jest zbiornikiem ciśnieniowym, w którym gromadzi się woda. Jednak ta nazwa jest często stosowana do całego systemu hydroforowego:

  • zbiorników,

  • pomp,

  • presostatów i zaworów.

Hydrofory najczęściej znajdują się w specjalnych studniach w domu lub w pobliżu studni. Wodę można czerpać z głębokości kilku metrów — jest zdatna do picia. Możesz także zrobić głęboką studnię. W tym drugim przypadku pompa musi być zainstalowana poniżej poziomu wód gruntowych, a hydrofor wewnątrz domu. Hydrofor może być stosowany w domach prywatnych lub domkach letniskowych. W tym drugim przypadku taki sprzęt jest często jedynym sposobem na doprowadzenie kanalizacji do domu.

Jak działa hydrofor?

Zasada działania hydrofora opiera się na prostym zjawisku fizycznym. System ten jest często określany jako woda-powietrze. Jak działa hydrofor? W zbiorniku znajduje się woda i zawieszona nad nim poduszka powietrzna. Gdy chcesz nabrać wody ze zbiornika, po prostu odkręć kran. W tym momencie powietrze w zbiorniku rozszerzy się, a ciśnienie zacznie spadać. Gdy nadchodzi decydujący moment, włącza się pompa, pobierając wodę ze studni. Ciśnienie we wzmacniaczu zaczyna ponownie rosnąć, aż osiągnie wartość maksymalną i pompa się włączy. Maksymalne i minimalne ciśnienie zatrzymania i uruchomienia pompy może się różnić w zależności od producenta. Dzięki temu zjawisku hydrofory umożliwiają ekonomiczną eksploatację układu – pompa nie pracuje w sposób ciągły, a jedynie w razie potrzeby. Jak więc widać, pobór wody do domowej sieci wodociągowej i działanie pompy tylko częściowo są od siebie zależne. Ciśnienie wewnątrz zbiornika powietrza ma znacznie większy wpływ na jego działanie.

Jaki domowy hydrofor wybrać?

Chcesz wiedzieć, jaki hydrofor będzie najlepszy do Twojego domu lub domku letniskowego? Wiele zależy od wielkości tego urządzenia. Domowa instalacja wodno-kanalizacyjna powinna mieć na tyle dużą przepustowość, aby wytworzyła odpowiednią głowicę i wydajność, ale nie za dużą, aby nie przeciążać instalacji. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu hydroforowego, który zawiera wydajną pompę, zbiornik ciśnieniowy, zawór obejściowy oraz filtr.