Atlas Piękna — kobiece piękno z 37 krajów

Utarte kanony piękna znane z gazet, telewizji i Internetu mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Mihaela Noroc, fotograf z Rumunii, postanowiła pokazać prawdziwe oblicze pięknych kobiet z całego świata, uwieczniając je na wyjątkowych zdjęciach. Atlas Piękna to najważniejszy projekt w jej karierze, dzięki któremu szeroka publiczność poznała portrety mieszkanek 37 krajów na różnych kontynentach.

W poszukiwaniu pięknych, prawdziwych kobiet

Mihaela Noroc, mając 29 lat, porzuciła dotychczasowe życie i ruszyła w podróż dookoła świata. Zabrała ze sobą jedynie plecak i aparat, którym uwieczniła wyjątkową urodę kobiet z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Północnej oraz Europy i Australii. Za zgromadzone oszczędności podróżowała od kraju do kraju, poszukując pań, które staną się jej modelkami. Nie szukała przy tym profesjonalistek, zaznajomionych z technikami fotografii i pracą w studio. Robiła zdjęcia zwykłym dziewczynom i dojrzałym kobietom, które żyją zwyczajnie w krajach takich jak: Chiny, Kolumbia, Brazylia, Estonia, Stany Zjednoczone, Litwa, Łotwa i Rumunia.

Projekt Atlas Piękna to portrety kobiet w ich kulturowym otoczeniu. Panie pozują na tle znanych budynków, w strojach ludowych lub w pobliżu charakterystycznej dla danego kraju architektury. Celem Noroc było pokazanie różnorodności w postrzeganiu piękna w innych częściach świata. Sama Noroc twierdzi, że „piękno jest w oku patrzącego, a obserwatorem jest zawsze ktoś inny”. Według niej piękno jest kwestią bycia sobą, a nie kosmetyków, wagi ciała, statusu społecznego lub posiadanego majątku.

Mihaela Noroc sfotografowała ponad 2000 kobiet na wszystkich szerokościach geograficznych. Modelek szukała w amazońskiej dżungli, na ulicach Nowego Jorku i na wsiach w Europie Wschodniej. Pokazała, że piękno ma wiele imion. W portretach wykorzystała wyłącznie naturalne światło, które pozwoliło wydobyć prawdziwe emocje. Dzięki temu wszystkie uwiecznione modelki mają w sobie „to coś”. Prezentują wewnętrzny spokój, pogodę ducha, siłę i wiele innych emocji.

W opozycji do uniwersalnego piękna

Atlas Piękna udowadnia, że uniwersalne piękno nie istnieje. Projekt Mihaeli Noroc łamie stereotypy i pokazuje, że o pięknie można mówić bez względu na wiek, ubiór i profesję. Autorka walczy również z dyskryminacją. Swoje prace prezentuje w książce Atlas Piękna oraz na koncie na Instagramie. Do wykonywania fotografii wykorzystuje wyłącznie aparat Canon EOS 5D Mark IV. Nie korzysta z popularnych metod obróbki zdjęć, skupiając się na ich naturalnym przekazie.