Jazda na rowerze – dlaczego warto przesiąść się na jednoślad?

Rosnące ceny na stacjach paliw, zmęczenie siedzącym trybem życia – jest wiele argumentów, które przemawiają za tym, żeby stać się bardziej aktywnym. Dojazd do pracy samochodem nadal jest chętnie wybierają opcją, choć rower stwarza mu silną konkurencję. Nic dziwnego, zwłaszcza że można potraktować jednoślad nie tylko jako środek lokomocji, ale też sposób na spędzenie czasu wolnego na łonie natury.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Spośród wielu dyscyplin sportowych w naszym kraju to właśnie jazda na rowerze cieszy się dużym zainteresowaniem. Z roku na rok na ulicach możemy zaobserwować coraz więcej osób, które poruszają się w ten sposób. Z czego to wynika?

Przede wszystkim ze wzrostu świadomości o tym, jak ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia jest zdrowy, aktywny tryb życia. Mamy też coraz lepsze warunki do jazdy z uwagi na rozbudowującą się w szybkim tempie infrastrukturę – ścieżki rowerowe, wydzielone miejsca do parkowania rowerów, stacje, na których można dopompować opony.

Wreszcie jazda rowerem jest łatwa i większość osób nabyło tę umiejętność w młodym wieku. Aby jeździć, nie trzeba zaawansowanych przygotowań czy wybitnych zdolności. Formę można budować stopniowo wydłużając pokonywane dystanse i trudności tras. Rowerem można jeździć całą rodziną, wożąc najmłodszych w wygodnych przyczepkach rowerowych czy na fotelikach.

Jeździć samemu czy w towarzystwie?

Miłośników jednośladów w naszym kraju jest naprawdę dużo i wszystko wskazuje na to, że coraz więcej osób będzie poruszało się na rowerze – aby gdzieś dojechać lub po prostu potrenować i spędzić miło czas. Widać też rosnące zainteresowanie jazdą w grupach – zakładają się kluby sportowe, a także spontaniczne zgrupowania. W Twojej okolicy na pewno jest jakaś inicjatywa, która Cię zainteresuje – dowiedz się, czy można do niej dołączyć.

Również amatorzy mają szanse na zmierzenie się z rywalami i odnoszenie sukcesów. Od tego są zawody i wyścigi kolarskie organizowane na terenie całej Polski. Modne w ostatnich latach są też sezonowe wyjazdy wakacyjne za granicę, do miejsc określanych rajem dla rowerzystów.

Rower z powodzeniem może zastąpić samochód w drodze do pracy, a na pewno stać się sposobem na spędzenie czasu wolnego. Przyjemnie jest jeździć samemu, ale warto też spróbować jazdy większą grupą – z pasjonatami jednośladów, przyjaciółmi, członkami rodziny. Okazją do sprawdzenia swoich umiejętności na pewno okażą się amatorskie zawody.